Ceny nehnuteľností v Rakúsku aj naďalej stúpajú

Rakúska Viedeň značne prosperuje. Turizmus prekvitá a mesto samo o sebe je krásne. Nič z toho nedokáže vysvetliť, ako je možné, že realitný trh v Rakúsku v posledných rokoch neustále posilňuje. Ostatné európske krajiny totiž po jeho vzostupe následne zaznamenali aj prepad.

Z údajov Rakúskej národnej banky vyplýva, že index cien rezidenčných nehnuteľností vzrástol počas posledného roka do konca prvého štvrťroka vo Viedni o 9,6 percenta (po odpočítaní inflácie o 6,9%). Čo sa týka samotného prvého štvrťroka tohto roka, ceny vo Viedni vzrástli o 4,3% (respektíve o 3,9% po odpočítaní inflácie).

Podobne je na tom aj zvyšok Rakúska, aj tu ceny prudko stúpajú. Celkovo v Rakúsku (bez započítania Viedne) vzrástli ceny o 11% (respektíve o 8,3%) počas roka do konca prvého štvrťroka. Pri medziročnom porovnaní vzrástli ceny v prvom štvrťroku o 8,5% (8,2% po odpočítaní inflácie), v poslednom štvrťroku 2011 o 1,2%, v treťom štvrťroku o 4,1% a v druhom poklesli o 2,9% . Od tej doby, čo bol tento index v roku 2000 zavedený, sa ceny nehnuteľností vo zvyšku Rakúska len zvyšujú.

Vo Viedni rastú ceny domov vytrvalo od tretieho štvrťroka 2004. V prvom dištriktu, kam sa radí historické jadro mesta, sa za uplynulú dekádu ceny viac než zdvojnásobili. Od prvého kvartálu roku 2005 do prvého roku 2012 vzrástli ceny vo Viedni celkovo o 67 percent (o 45% po odpočítaní inflácie). Vo zvyšku krajiny to bolo o 33% (respektíve o 16%).

Rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny môže byť čiastočne spôsobený tým, že v centre Viedne je ťažké stavať nové domy. Dôvodom je ale aj to, že Viedeň sa stala pre zahraničných záujemcov príťažlivá a mieria sem peniaze z rýchlo sa rozvíjajúcich svetových ekonomík, v prípade Viedne predovšetkým z Ruska. Viedeň sa tak zaradila po bok obľúbených miest, ako Londýn alebo Paríž.

V porovnaní s ostatnými hlavnými mestami je Viedeň relatívne malá. Vyrástla ako administratívne mesto, pomerne nezvyčajné je aj to, že 70% nehnuteľností v centre vlastnia najrôznejšie inštitúcie, spoločnosti alebo banky.

Očakáva sa, že ceny nehnuteľností vo Viedni porastú aj po zvyšok roka, a to aj napriek odhadovaný ekonomický pokles spôsobený krízou eurozóny. Vyššie ceny spôsobuje do značnej miery aj vysoký dopyt a veľmi obmedzená ponuka. Záujem je najmä o väčšie byty, s rozlohou aspoň 100 metrov štvorcových.

Viedeň má jedno z najväčších zastúpení prenajímaných nehnuteľností vo svete, v roku 2007 to bolo 77,2%. Celkovo sa v Rakúsku toto číslo pohybuje okolo 58%. Ceny nájmov sa držia v posledných rokoch na pomerne nízkej úrovni, nepredpokladá sa ani, že by v najbližšej dobe mali vzrásť.

Čo sa týka novo postavených objektov v Rakúsku, počas rokov 2001 až 2004 tento počet klesol na 40 tisíc jednotiek (z približne 66 tisíc v deväťdesiatych rokoch). Trh sa ešte úplne nezotavil, aj keď počet novo postavených jednotiek vzrástol v roku 2011 na 43 150.

V prípade záujmu o nákup nehnuteľnosti v Rakúsku, či už v Alpách alebo veľkých rakúskych mestách, sa na nás obráťte so žiadosťou o nezáväznú konzultáciu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: