Skicirkus Saalbach-Hinterglemm rastie do rozlohy i kvality

Na Slovensku možno v posledných rokoch pomerne ľahko prepadnúť pocitu, že zimy už nie sú to, čo bývali. A skutočne, biele Vianoce už dávno nepatria k samozrejmým kulisám konca roka, a to dokonca ani v prípade, že ich trávime na horách.

Slovenské hory už nedokážu poskytnúť záruku dlhotrvajúcej súvislej snehovej pokrývky, a tak sa za snehom čím ďalej častejšie vypravujeme do zahraničí. Častou voľbou býva pre Slovákov predovšetkým Rakúsko, ktoré ponúka celú radu špičkových lyžiarskych stredísk.

Jedným z najlepších lyžiarskych stredísk toľko populárneho Salzburska je Saalbach-Hinterglemm, ktorý si skvelú povesť zaslúžene získal predovšetkým vďaka špičkovým zjazdovkám, na ktorých sa dokonca pravidelne konajú preteky prestížneho Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Sú to trate svetovej úrovne, medzi tie vôbec najobľúbenejšie potom určite patrí široký päťkilometrový zjazd z Asitz do strediska Leogang.

Z ponuky zjazdoviek, ktoré vďaka prepojeniu so susedným Fieberbrunnom od sezóny 2015/16 dosahuje bezmála 300 kilometrov, si jednoducho musí vybrať každý. Spomínaný Fieberbrunn pritom do portfólia zjazdov pre náročných pridal aj parádne voľné terény, čo nie je zďaleka vo všetkých rakúskych strediskách pravidlom.

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Lyžiarska aréna Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn ponúka upravené zjazdovky, moderné lanovky a vleky, ale aj ďalšiu ponuku športu a zábavy. Na interaktívnej mape sa môžete informovať nielen o jednotlivých zjazdovkách, lanovkách a vlekoch, ale aj reštauráciách a ďalších službách.

Výška už nerozhoduje

Vrcholky kopcov nad mestečkami Saalbach a Hinterglemm sú pritom trebárs v porovnaní s neďaleko ležiacim lyžiarskym areálom na ľadovci Kitzsteinhorn vlastne celkom nízke. Väčšinou dosahujú maximálne 2000 metrov, čo by podľa nejedného odborníka na globálne otepľovanie malo pre lyžiarske stredisko znamenať neistú budúcnosť. A pritom práve Saalbach s lyžiarskym terénom položeným v nadmorskej výške 830 - 2096 m n. m. je skvelým príkladom toho, že samotná nadmorská výška dnes nehrá v kvalitách lyžiarskeho strediska tak zásadnú úlohu, ako sa až doteraz predpokladalo.

Saalbach Hinterglemm

Dôležitejšie sú klimatické podmienky, ktoré s nadmorskou výškou vždy nemusia nutne súvisieť, ale predovšetkým technologické vybavenie areálu. "alfou a omegou dnešného lyžiarskeho biznisu je umelé zasnežovanie". Možnosť vyrábať na zjazdovkách sneh, aj keď z neba nič nepadá, už je dnes viac menej samozrejmosťou prakticky vo všetkých moderných lyžiarskych areáloch, ale tým, čo tie najlepšie strediská odlišuje od priemeru, je schopnosť nastriekať čo najviac umelého snehu v krátkej dobe a vytvoriť tým včas ideálny podklad pre prírodnú snehovú nádielku.

A práve v tomto sú snowmakers, teda pracovníci obsluhujúci systém technického zasnežovania, lyžiarskeho komplexu Saalbach-Hinterglemm európskou prvou ligou. Že k potrebnému zázemiu "prvej ligy" patria špičkové technológie, asi nie je nutné zdôrazňovať.

Skicirkus Saalbach-Hinterglemm-Leogang, ktorý je už druhú zimu lanovkami napojený aj na stredisko Fieberbrunn, dnes disponuje takmer tisíckou snežných diel! V praxi to znamená, že technickým snehom možno pokryť až 90% zjazdoviek, ktoré sú vďaka tomu bežne v prevádzke od konca novembra do polovice apríla. V posledných troch rokoch tu lyžiarska sezóna v priemere trvala 133 dní.

Komfort na prvom mieste

Vedľa dokonalého systému technického zasnežovania má Skicirkus Saalbach-Hinterglemm-Leogang tromfy v rukách aj vďaka nadpriemerne pohodlnému prepravnému parku. Moderné, často vyhrievané sedačkové lanovky a kabíny s wi-fi pripojením sú dnes síce v najluxusnejších lyžiarskych areáloch samozrejmosťou, napriek tomu, vyskúšané na vlastnej koži, znovu poteší.

Hlavným centrom zábavy odohrávajúcej sa mimo zjazdovky je Saalbach s bohatým aprés-ski životom a nástupnými stanicami lanoviek priamo v centre mesta. Ak túžite večer vyraziť na diskotéku, popoludní zájsť do kaviarne alebo sa trebárs mrknúť do obchodu po nejakom tom lyžiarskom oblečení, mali by ste bývať práve tu.

Saalbach

Aj popoludňajší aprés-ski, len tak na hodinku, ešte v lyžiarkách, vás pravdepodobne zavedie do miest, odkiaľ hore vyrážajú lanovky Bernkogelbahn alebo Kohlmais. A v prípade, že večerné party radšej obetujete skorému vstávaniu na účely pátrania po doteraz neprebádaných bielych pláňach, budete za typické ski IN-ski OUT bývanie, aké ponúkajú rezidenčné komplexy v oblasti Kohlmais, vyložene vďační.

Plány vzhliadajú k ľadovcu

Aj Saalbach reaguje na aktuálne trendy, ktoré velia prepájať existujúce lyžiarske areály do komplexov, ktoré už sú bez problémov schopné konkurovať aj francúzskym gigantom ponúkajúcim až 600 kilometrov lanovkami prepojených zjazdoviek.

Nie je žiadnym tajomstvom, že napojenie tirolského Fieberbrunnu do populárneho Skicirkusu bolo iba prvou fázou projektu, ktorý sa už čoskoro rozbehne aj na druhú stranu od Saalbachu - do Zell am See.

Tunajší lyžiarsky areál na Schmittenhöhe nie je rozlohou veľký, ale až ho gondola s medzistanicou spojí s údolím Glemmtal (ležiacom v oblasti Saalbach), stane sa veľmi atraktívnym miestom. Zell am See je už dnes jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Rakúska, za čo nepochybne môže lyžiarsky super atraktívny ľadovec Kitzsteinhorn a celoročne vyhľadávané jazero Zeller See. Práve na neho sa môžete aj pri lyžovaní pozerať z vrcholu už čoskoro pripojeného areálu Schmittenhöhe, ak si urobíte zo Saalbachu parádny lyžiarsky výlet.

Saalbach Hinterglemm

Photo: © TVB Saalbach Hinterglemm

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: