Veľký prehľad rakúskych lyžiarskych stredísk

Rakúsko je medzi slovenskými lyžiarmi voľbou číslo 1. Popularita rakúskych svahov stále rastie aj preto, že v porovnaní napríklad s Francúzskom toho môžu ponúknuť oveľa viac za menšiu cenu.

V Rakúsku vás zvyčajne vyjdú lacnejšie skipasy, lyžiarske školy aj jedlo v reštauráciách. Keď k tomu pripočítate vysokú kvalitu služieb, rakúsku pohostinnosť a moderné vleky porovnateľné s tými francúzskymi, zostáva už si len vybrať, ktoré konkrétne stredisko navštíviť. S tým vám pomôže náš prehľad tých najlepších z nich.

Alpbach - menší areál pre začiatočníkov

Úplní začiatočníci by určite nevyužili spletitú sieť zjazdoviek tých najväčších lyžiarskych oblastí, preto je oveľa lepšou voľbou Alpbach, ktorý niekoľkokrát získal ocenenie ako najkrajšia rakúska dedina roka. Aj tu však čaká celkom 128 km upravených zjazdoviek a 47 vlekov. Lyžiarsky areál je totiž prepojený so susedným Auffachom v údolí Wildschönau.

Môžete využiť služby dvoch lyžiarskych škôl a v určitých týždňoch majú deti do 15 rokov nárok na skipas zadarmo. Šesťdňový skipas pre dospelých stojí 221,5 €. Inými menšími areálmi sú napríklad Niederau alebo Kühtai.

Saalbach - to najlepšie pre stredne pokročilých

Prepojené areály Saalbach a Hinterglemm ponúkajú jeden z najlepších systémov vlekov a lanoviek v Rakúsku. Dedina Saalbach má malebné centrum s tradičnými kaviarňami, barmi a niekoľkými štyrhviezdičkovými hotelmi. Neďaleko leží menší a pokojnejší Hinterglemm, ktorý je vhodnejší pre rodiny s deťmi.

Lyžuje sa na svahoch dvojtisícoviek, ktoré dediny obklopujú. Prepojené svahy tvoria jeden veľký okruh, ktorý umožňuje celodennú jazdu po stále nových zjazdovkách. Od sezóny 2015/2016 je stredisko vďaka prepojeniu s areálom Fieberbrunn najväčšou lyžiarskou oblasťou v Rakúsku. Celkom je tu 270 km zjazdoviek a 70 vlekov. Šesťdňový skipas vás vyjde na 250 €.

Alternatívou pre stredne pokročilých lyžiarov je príjemná dedinka Ellmau v ďalšej rozsiahlej lyžiarskej oblasti SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental alebo štyri lyžiarske areály s 220 km prepojenými zjazdovkami u Bad Gastein.

Lyžovanie pre náročných v areáli St. Anton

Lyžiarsky areál St. Anton je jedným z najlepších rezortov pre náročných lyžiarov v Európe. Miestne zjazdovky označené modrou farbou by v iných strediskách nepochybne boli červené. Skúsení lyžiari si tu však prídu na svoje. Vybrať si môžete zo stredne náročných aj z veľmi ťažkých zjazdoviek s hrčami do výšky pása.

Veľkým lákadlom je tiež jazda voľným terénom. Zjazd z Vallugy do Zürs by si nemal nechať ujsť žiadny milovník adrenalínu. Krv vám rozprúdi už len to, že sa s lyžami kabínovou lanovkou na 2 811 metrov vysoký vrchol môžete nechať vyviezť len v sprievode sprievodcu.

Ak by tieto strmé svahy pre niekoho boli príliš veľkou výzvou, môže si skibusom zájsť do neďalekého areálu Lech-Zürs. V celej oblasti Arlberg, vrátane St. Antonu, platí spoločný skipas (šesťdňový za 262 €), s ktorým môžete využívať celkom 340 km zjazdoviek.

Za istou snehovou pokrývkou do Söldenu

Sölden, kde sa odohrávali niektoré scény najnovšej bondovky Spectre, leží asi hodinu jazdy od Innsbrucku. V rovnakom údolí sa o kúsok ďalej nachádza ďalšie stredisko Obergurgl-Hochgurgl.

V Söldene je celkom 33 vlekov a 144 km skvele prepojených zjazdoviek. Väčšina je stredne náročná, je tu ale aj veľa freeridových možností. Vďaka dvom ľadovcom tu lyžiarska sezóna trvá takmer celý rok a zlé snehové podmienky sú to posledné, čoho by ste sa u tohto strediska mali báť. Kabínkovou lanovkou sa dostanete až na vrchol Gaislachkogel do výšky 3 050 metrov. Šesťdňový skipas stojí 269 €.

Snehovú istotu zaručuje aj stredisko Obertauern a celoročne otvorený ľadovcový areál Hintertux.

Romantika v Kitzbüheli

Kitzbühel sa nachádza v pohorí Wilder Kaiser. Hoci sa tu pravidelne koná nebezpečný závod Hahnenkamm, patria tunajšie zjazdovky medzi tie najmenej náročné. Táto lyžiarska oblasť so 170 km zjazdovkami a 51 vlekmi je rozdelená na dve časti: Kitzbüheler Horn a rozsiahlejší Hahnenkamm.

Autobus vás navyše môže zaviezť do neďalekého strediska SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental, čím sa ponuka rozšíri o ďalších 280 km. Zakúpiť si môžete buď lacnejší skipas platný len v stredisku Kitzbühel (256 € na šesť dní), alebo špeciálny AllStarCard, ktorá okrem iného zahŕňa aj SkiWelt.

Krásne stredoveké mestečko Kitzbühel s mnohými luxusnými hotelmi aj celý areál patrí medzi tie výnimočné lyžiarske rezorty, v ktorých si na svoje prídu aj nelyžiari. Ďalšími skiareálmi, kde na vás dýchne romantická atmosféra, sú Lech alebo Seefeld.

Nočný život v Ischgl

Ischgl sa okrem perfektne upravených zjazdoviek preslávil tiež bohatou ponukou après-ski, otváracími party aj oslavami na záver sezóny. V minulých rokoch tu vystúpili napríklad Robbie Williams, Beach Boys, Tina Turner či Kylie Minogue. Ubytovanie je tu trochu drahšie ako v iných strediskách a klientela o niečo staršia ako v St. Antone, večierky sú ale napriek tomu divoké. Après-ski v chatách pozdĺž zjazdoviek je obľúbené aj v strediskách St. Anton a Saalbach.

Areál Ischgl tvorí spoločne so švajčiarskym strediskom Samnaun lyžiarsku oblasť Silvretta Arena s 238 km zjazdovkami všetkých stupňov obtiažností. Šesťdňový skipas vás vyjde na 240 €.

Obergurgl - najlepšia voľba pre rodiny s deťmi

Vďaka nadmorskej výške 1 930 metrov je v Obergurgli vždy dostatok snehu. Do tradičných, dobre fungujúcich hotelov tejto typickej alpskej dediny sa každoročne vracia veľa spokojných zákazníkov. Pre rodiny s deťmi je toto pokojné miesto takmer bez áut ako stvorené.

Začínajúci lyžiari sa môžu základy naučiť v niektorej z lyžiarskych škôl. Nevýhodou je snáď veľkosť areálu. Je síce prepojený s vyššie položeným Hochgurgl, dohromady však ponúkajú len 110 km zjazdoviek a 24 vlekov. Pokiaľ vám ale nevadí zísť rovnakú zjazdovku aj viackrát za deň, je aj takáto ponuka dostatočná. Šesťdňový skipas stojí 268,00 €.

Cvičné svahy pre začiatočníkov a lyžiarske školy ponúkajú aj strediská Alpbach a Westendorf.

Mayrhofen - raj snowboardistov

Lyžiarske stredisko nad mestečkom Mayrhofen je hojne navštevované kvôli jednému z najlepších rakúskych snowparkov a širokým zjazdovkám s čerstvým prašanom. Snowparky nájdete aj v areáloch Nordkette u Innsbrucku, v Ischgl aj na ľadovci Pitztal.

Za 242 € si môžete zakúpiť šesťdňový Zillertaler Superskipass, ktorý platí aj v ostatných areáloch v údolí Zillertal a s ktorým tak môžete využiť celkom 487 km zjazdoviek. Z toho 159 km ponúka práve Mayrhofen. Aj tu je après-ski veľmi populárny. V apríli sa v Mayrhofenu napríklad každoročne organizuje hudobný festival Snowbombing.

Lacnejšia varianta v Söll

Pre toho, kto chce ušetriť, je v Rakúsku veľa čarovných dediniek v malých areáloch, ktoré však nemôžu ponúknuť tak kvalitné služby ako väčšie strediská. Söll je súčasťou druhej najväčšej lyžiarskej oblasti Rakúska SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental, a napriek tomu tu možno nájsť ubytovanie za príjemné ceny. Lacnejšie ubytovanie sľubujú tiež strediska St. Johann in Tirol a Kühtai.

Lyžuje sa tu na 251 km prepojených, prevažne červených zjazdoviek, ktoré obsluhuje 90 vlekov. Cez areály Westendorf a Kirchberg sa navyše dostanete až do strediska Kitzbühel, čím pribudne ďalších 209 km, na ktorých už však platí iný skipas. Šesťdňový skipas v oblasti SkiWelt vás vyjde na 235 €.

Na rýchlu dovolenku do Innsbrucku

Ak nemáte čas plánovať a chcete byť čo najskôr na zjazdovke, zvážte návštevu Innsbrucku. Vďaka širokej ponuke ubytovania nie je problém nájsť voľné izby ani na poslednú chvíľu.

Nielen že sa jedná o jedno z najkrajších rakúskych miest s historickým centrom a úzkymi dláždenými uličkami, nad Innsbruckom sa navyše rozkladá stredisko Nordkette, ku ktorému sa z mesta dostanete za necelých dvadsať minút. Skipas (šesťdňový za 222 €) platí na 250 km zjazdovkách v deviatich okolitých areáloch, ako je Axamer Lizum, Neustift alebo ľadovec Stubai. Dopravu medzi nimi zaisťuje skibus zdarma.

A to nie je ani zďaleka všetko

V našom zozname by sme mohli pokračovať. V žiadnom prípade nejde zabudnúť na oblasť Kaprun a Zell am See, ktorá je mimoriadne obľúbená už len pre svoju výbornú dostupnosť zo Slovenska. Vzdialenosť z Bratislavy je cca 460 km. Vďaka ľadovci Kitzsteinhorn tu môžete zjazdovky plynule nahradiť kúpeľom v jazere.

A ďalšie? Trebárs Schladming, Zugspitze ... Ktorému stredisku dáte prednosť vy?

Chcete si v niektorom z rakúskych stredísk vybrať nehnuteľnosť?

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: