Talianska vláda zavádza vyššiu DPH pri nákupe nehnuteľností

Talianska vláda Maria Montiho sa rozhodla podporiť upadajúcu taliansku ekonomiku. Opatrenia, ktoré vláda prijala, ale budú mať značný vplyv na tých, ktorí by si v slnečnej krajine radi zadovážili nehnuteľnosť. Od začiatku októbra tohto roka sa zdvihne DPH pri nákupe nehnuteľností od developerov z 10 na 12%. Rozdiel musí v plnej výške uhradiť kupujúci.

V praxi to znamená, že do konca septembra sa u nehnuteľnosti s cenou 400 tisíc eur zaplatí DPH vo výške 40 tisíc eur, od začiatku októbra bude musieť kupujúci zaplatiť ďalšie dve percentá navyše. To by v tomto konkrétnom prípade znamenalo osem tisíc eur.

V Taliansku je v súčasnej dobe mnoho investorov, ktorí čakajú na dokončenie transakcií s developermi. Niektoré z týchto obchodov pritom začali už pred rokmi, oneskorili sa kvôli finančným ťažkostiam na jednej, či druhej strane. Ak investori o tieto nehnuteľnosti majú stále záujem, mali by obchod dokončiť čo najskôr, tak aby to stihli do konca septembra a vyhli sa plateniu ďalších dvoch percent DPH navyše.

Zamyslieť by sa mali aj tí, ktorí potrebujú na financovanie nákupu využiť bankové ústavy. Pre dokončenie obchodu totiž budú potrebovať zrejme niekoľko mesiacov navyše.

Tí, ktorí ešte nepodpísali predbežnú zmluvu, by mali mať zvýšenie DPH na pamäti pri rokovaniach s developerom. Existuje možnosť rozdeliť túto sumu rovnomerne medzi obe strany, alebo sa namiesto toho dohodnúť na zníženie pôvodnej ceny nehnuteľnosti. To sa v určitých situáciách naozaj deje.

Ak už je zmluva v účinnosti, ale samotná kúpa ešte nebola formalizovaná u notára, odporúča sa upozorniť developera, že v prípade akéhokoľvek oneskorenia, ktoré by mohlo mať za následok nutnosť platenia vyššej dane, musí vzniknutú škodu uhradiť investor.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: