Rok 2016 znamenal pre Chorvátsko rekordný počet turistov

Rok 2016 sotva skončil, ešte ani nie sú zrátané davy turistov, ktorí mali v pláne stráviť v Chorvátsku obdobie Vianoc, a krajiny už hlásia rekord v počte ľudí, ktorí ju v minulom roku navštívili.

Možno vás to prekvapí, ale ani decembrové čísla turistickej návštevnosti nemusia byť úplne zanedbateľné. Záhreb sa totiž podľa serveru European Best Destination už druhýkrát v rade môže pýšiť titulom najlepšej vianočnej destinácie. Chorvátsko je navyše hojne vyhľadávané aj svetovými celebritami, čo ešte prispieva k jeho rastúcej prestíži.

Chorvátske turistické združenie oznámilo, že za jedenásť mesiacov, od 1. januára do 30. novembra, do Chorvátska prišlo 16,6 miliónov turistov, čo je o 1,5 miliónov viac ako v rovnakom období minulého roka.

Podľa údajov v systémoch eVisitor a eCrew sa počet prenocovaní zvýšil ešte výraznejšie. Turisti v Chorvátsku tento rok zatiaľ strávili 90,7 miliónov nocí, teda o 14% čiže o 11,5 miliónov nocí viac ako v roku 2015. Všetko nasvedčuje tomu, že by tento rekord mohol byť v roku 2017 ľahko prekonaný.

Najviac turistov prichádzalo z Nemecka, Slovinska, Spojeného kráľovstva, Poľska a Rakúska. Návštevnosť sa v rôznych častiach krajiny líšila, ale rekordná sezóna bola napríklad v Splite, kam len v júli dorazilo 124 219 turistov (medziročný nárast o 29%). Počet prenocovaní sa v júli medziročne zvýšil o 31% na 424 184 nocí. Návštevníci Splitu pochádzali najčastejšie zo Spojeného kráľovstva, Austrálie a USA. Najviac nocí tu strávili Briti, Poliaci a Nemci.

V dlhšom období od začiatku roka do 31. júla Split navštívilo 298 060 turistov, čo je o 24% viac ako v roku 2015. Za prvých sedem mesiacov roku 2016 sa tu počet prenocovaní zvýšil o 28% na 886 565 nocí.

Stabilne rastúce počty turistov sú vítanou správou tiež pre majiteľov nehnuteľností v prímorských lokalitách, ktorí ich buď úplne, alebo čiastočne prenajímajú. Rastie aj počet tých, ktorí nehnuteľnosti v Chorvátsku kupujú cielene za účelom podnikania.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: