Realitný trh vo Švajčiarsku stále láka zahraničných investorov

Švajčiarsky trh s nehnuteľnosťami rastie už takmer 20 rokov. Teraz, keď boli zavedené prísnejšie pravidlá upravujúce financovanie hypoték, sa rast cien spomalil, ale nezastavil.

Inflácia cien sa týka prevažne luxusných lyžiarskych stredísk a centier miest, zatiaľ čo v mnohých iných lokalitách sú nehnuteľnosti v pomere k príjmom stále dobre dostupné. Dopyt posilňujú rekordne nízke náklady na hypotéku. Nasledujúcich 5 až 10 rokov bude ceny zrejme stimulovať nedostatočná ponuka.

Švajčiarsko je pre investorov lákavé predovšetkým vďaka nádhernej krajine a podnebia, ktoré sľubujú príjmy z prenájmu v zime aj v lete. Zaujímavá je aj ponuka nehnuteľností vo vidieckych oblastiach, kde sú však možnosti prenájmu obmedzenejšie.

Najviac investorov sa zameriava na nehnuteľnosti v menej luxusných lyžiarskych oblastiach, ktoré majú najväčší potenciál. U nich je totiž najpravdepodobnejšie, že v budúcnosti ceny aj výnosy z prenájmu porastú. Investori sa zaujímajú aj o rezorty, kde investície do novej infraštruktúry sľubujú väčší dopyt po ubytovaní a záujem o prenájom. Príkladom je nová lanovka spájajúca Grimentz a Zinal alebo nové golfové ihrisko a hotel v Andermatt.

V luxusných strediskách ako Davos, Verbier alebo St. Moritz viedol rýchly nárast cien v priebehu posledných 15 rokov k poklesu výnosov. Počty nehnuteľností vo švajčiarskych rezortoch predaných zahraničným investorom sú však v poslednej dobe nižší, a to kvôli silnému švajčiarskemu franku.

Cieľom zákona "Lex Weber" je obmedziť novú výstavbu v horských oblastiach obmedzením počtu rekreačných nehnuteľností. Od roku 2013 má podiel rekreačných nehnuteľností v obciach predstavovať maximálne 20 %. Kupujúci sú teda nútení vyberať si skôr z existujúcich projektov a v budúcnosti v dôsledku toho môžeme očakávať nárast cien.

Na zahraničných investorov sa vzťahuje zákon Lex Koller, ktorý obmedzuje počet nehnuteľností predaných cudzincom na 1 440 ročne. Tento počet je rozdelený medzi jednotlivé kantóny, pričom najviac povolenia môžu udeľovať kantóny na juhozápade, kde aj leží väčšina obľúbených lyžiarskych rezortov: Bernese Oberland, Valais a Vaud.

Zaujímate sa o kúpe nehnuteľnosti vo Švajčiarsku? Kontaktujte nás. Radi vám s výberom pomôžeme.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: