Po stabilizácii zachvátila grécky realitný trh neistota

Po osemročnej kríze sa zdalo, že sa situácia na trhu s gréckymi nehnuteľnosťami konečne upokojila. Ceny mali pomaly začať stúpať a začínal vzrastať optimizmus. Do ekonomiky, a teda aj na realitný trh, sa však opäť vrátila neistota.

Podľa gréckej centrálnej banky poklesli ceny nehnuteľností v poslednom štvrťroku 2016 o 0,6%, čo je o niečo lepší ako 5,1% pokles v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka. V priebehu roka 2016 ceny klesali najmenej v Aténach, a to o 0,4%. Tieto čísla naznačovali, že sa prepad cien gréckych nehnuteľností, ktorý dosiahol až 40%, konečne zastavuje.

Pokračujúce nezhody medzi Gréckom a štátmi eurozóny a Medzinárodným menovým fondom ohľadom záchranného programu však gréckej ekonomike rozhodne neprospievajú. Podľa posledných správ Európskej komisie by grécka ekonomika po takmer 25% prepadu za posledných osem rokov tento rok mala vzrásť o 2,7%. Hlavnou hybnou silou je vývoz a súkromná spotreba, avšak tempo rastu sa od začiatku roka značne spomalilo, čo súvisí práve s neistotou spojenou so záchranným programom a ďalšími faktormi, ako je geopolitické napätie v tejto oblasti alebo utečenecká kríza. Ďalej je v Grécku rekordná nezamestnanosť, ktorá dosahuje približne 24%, pokračujú kapitálové kontroly a banky nepožičiavajú.

Všetky tieto negatívne podmienky škodia gréckemu realitnému trhu. Mnoho medzinárodných investorov sa síce o tamojší trh zaujíma, ale v skutočnosti sa nakoniec uskutoční len veľmi málo transakcií. Od začiatku roka navyše klesá aj tento nezáväzný záujem.

Ponuka nehnuteľností na predaj v Grécku

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: