Švajčiarsko odmieta prísnejšie pravidlá pre zahraničných majiteľov nehnuteľností

Švajčiarska vláda tento rok v júni rozhodla, že nepodporí navrhované zmeny právnej úpravy, ktoré by znamenali prísnejšie kontroly pre cudzincov vlastniacu nehnuteľnosť vo Švajčiarsku.

Vo Švajčiarsku upravuje nadobudnutie nehnuteľností zahraničným kupujúcim takzvaný "Lex Koller". Na začiatku roka 2017 švajčiarska vláda navrhla zmeny, ktoré by súčasné podmienky (napríklad povinnosť požiadať o špeciálne povolenie daného kantónu) ešte sprísnili, a podobné transakcie tak sťažili. Plánovali sa tiež prísnejšie obmedzenia vzťahujúce sa na kúpu komerčných nehnuteľností a na investície do realitných fondov, aby sa odstránili medzery v súčasnom legislatívnom rámci.

Na zahraničných investorov tieto pravidlá cielia preto, že údajne tlačia ceny nehnuteľností a nájmov hore. Odporcovia zmien však vyhlasujú, že ceny stúpajú kvôli rastu počtu obyvateľov a dopytu pre nehnuteľnostiach s väčšou výmerou. Plánované obmedzenia by navyše mohli uškodiť hospodárskemu rastu v krajine.

Po prerokovaní zmien vláda rozhodla, že v súčasnosti nie je nutné prijímať žiadne opatrenia. Zváži ale prípadné obmedzenie zahraničných investícií do švajčiarskych podnikov za určitých okolností.

Foto: Natali Glado/Shutterstock

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: