Schladming a olympiáda v roku 2026. Príležitosť na investíciu do nehnuteľností?

Schladming sa spoločne s mestom Graz a ďalšími rakúskymi mestami uchádza o usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2026.

Potom, čo občania Tirolska v referende rozhodli, že si konania hier vo svojej spolkovej krajine neželajú, teda predsa len existuje nádej, že zimná olympiáda zamieri do Rakúska, konkrétne do Štajerska.

Rakúsko už zimné olympijské hry v minulosti dvakrát hostilo. V roku 1964 sa olympiáda konala v Innsbrucku. Rovnaké mesto si usporiadateľstvo zopakovalo o dvanásť rokov neskôr, kedy Innsbruck prevzalo usporiadateľstvo za americký Denver, ktorý organizovanie hier odriekol.

Úspech špeciálnej olympiády znovu otvoril myšlienku usporiadanie ZOH v Rakúsku

Vlani sa v Rakúsku, konkrétne v mestách Schladming, Graz a Ramsau, konala špeciálna zimná olympiáda, ktorej sa zúčastnilo takmer tri tisícky športovcov zo 105 krajín. Špeciálne olympiády sú určené pre športovcov s mentálnym postihnutím.

Úspech špeciálnej olympiády starostu prinútil k tomu, aby sa myšlienkou zimnej olympiády znovu intenzívne zaoberali. Je na čase, aby sa hry zase raz konali v mieste, ktoré zimnými športmi skutočne žije.Región Schladming-Dachstein v roku 2013, kedy usporiadal majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní, preukázal, že pre neho príprava dejiska pre akciu podobného rozsahu nepredstavuje žiadny problém. Pretekalo by sa na miestach, kde je všetka potrebná infraštruktúra už zabezpečená, a nebolo by potrebné urýchlene budovať nové športoviská. V tom istom prostredí by sa potom konala aj paraolympiáda.

Podľa plánu by sa jednotlivé disciplíny konali v týchto mestách:

  • Schladming - zahájenie a alpské lyžovanie,
  • Graz - krasokorčuľovanie, short track, curling a zakončenie hier,
  • Ramsau am DachsteinBischofshofen - severská kombinácia,
  • Kreischberg - akrobatické lyžovanie a snowboarding,
  • Hochfilzen - biatlon,
  • Viedeň, Linz a Klagenfurt - ľadový hokej,
  • Inzell - rýchlokorčuľovanie,
  • Schönau am Königssee - boby, sane a skeleton.

Znamená usporiadateľstvo hier investičnú príležitosť pre nákup nehnuteľnosti?

Na úvod treba podotknúť, že v tejto chvíli nie je isté, či sa Rakúšania o usporiadanie hier vôbec budú oficiálne uchádzať, nieto či s prípadnou kandidatúrou uspejú. Ak ale chcete pri svojom uvažovaní na konania hier staviť, je teraz pravá doba.

Každý ostrieľaní investor vie, že najviac sa dá zarobiť, keď nakupujete v správny čas. A to je skôr, než sa daná komodita či investičný segment dostane do výrazného mediálneho záujmu a do hľadáčika masových investorov.

Aj v prípade, že sa olympiáda v roku 2026 v Štajersku konať nebude, je rizikovosť investície do nehnuteľností vo Schladmingu alebo ďalších alpských strediskách minimálny. Rakúsky realitný trh patrí dlhodobo k najstabilnejším na svete a kúpa nehnuteľnosti v niektorom z rakúskych stredísk je aj bez prípadného "olympijského bonusu" atraktívnou investíciou.

Koncept kombinácia vlastného užívania s prenájmom nehnuteľnosti a výnosy v úrovní až okolo 5% p.a. je v prípade rakúskych realít dotiahnutý takmer k dokonalosti. Mnoho rokov fungujúci systém prináša výhody majiteľom nehnuteľností, pomáha k rozvoju a životu obcí a prospieva aj štátnej kase.

Možné konania hier v Štajersku asi nebude úplne kľúčovým faktorom pre rozhodnutie o investícii do miestnych nehnuteľností. Na druhú stranu sa môže jednať o faktor, ktorý prispeje k výraznejšiemu zhodnoteniu vašej investície.

Nehovoriac o tom, že môžete zabodovať u svojich obchodných partnerov alebo urobiť dojem na rodinu pozvaním na atraktívne olympijské preteky v alpskom lyžovaní sa zaisteným zázemím v podobe vlastného ubytovania.

Kedy bude o usporiadaní jasno a aké sú šance Schladmingu a spol.?

Usporiadateľ zimnej olympiády v roku 2026 bude vybraný na 131. zasadnutí MOV, ktoré sa bude budúci rok konať v Miláne. V tejto chvíli zatiaľ žiadne mesto svoju kandidatúru oficiálne nepotvrdilo, špekuluje sa ale predovšetkým o týchto záujemcoch:

O kandidatúre uvažuje švajčiarsky Sion, podania prihlášky je ale podmienené kladným výsledkom miestneho referenda.

O usporiadaní premýšľajú tiež v Štokholme. Švédska metropola by sa o usporiadaní jednotlivých športových disciplín podelila so strediskami vo Falune a Aare. Handicapom je však chýbajúca sánkarská dráha, čo by Švédi chceli vyriešiť spoluprácou s nórskym Lillehammerom, kde sa ZOH konali v roku 1994.

Zabudnúť by sme nemali ani na turecký Erzurum. Turecko sa v minulosti niekoľkokrát neúspešne uchádzalo o možnosť usporiadať letné olympijské hry, o usporiadaní zimných hier ale doteraz ani neusilovalo.

Vážny záujem zaznieva tiež spoza Atlantiku. Olympijskú atmosféru by znovu mohlo prežiť Calgary, najväčšie mesto kanadskej provincie Alberta, kde sa úspešné hry konali v roku 1988. V Spojených štátoch sa hovorí o Salt Lake City, Denveri a Renu. Vzhľadom k tomu, že Los Angeles veľmi stojí o usporiadaní letnej varianty hier v roku 2028, sa predseda amerického olympijského výboru Larry Probst prihovára, aby Američania zimnú kandidatúru smerovali až k roku 2030.

O olympiádu by veľmi stáli aj v Japonsku. V Sappore sa ale po viac ako polstoročí športovci pod vlajku s piatimi spojenými kruhmi pravdepodobne nezídu vzhľadom na to, že predchádzajúce dvoje olympijské hry sa budú konať práve v Ázii.

O tom, že je potrebné brať prípadný záujem Schladmingu a ďalších rakúskych miest vážne, svedčí vedľa bohatých skúseností s organizovaním významných športových udalostí aj úspešná kandidatúra Schladmingu na Európske hlavné mesto športu 2018 v kategórii do 25 tisíc obyvateľov.

Je usporiadateľstvo hier pre región dobrý nápad?

Usporiadať najväčší športový sviatok sveta bolo vždy prestížnou záležitosťou, o ktorú sa jednotlivé štáty preťahovali. S rastúcimi ekonomickými nákladmi je ale postoj možných usporiadateľov v súčasnosti o poznanie zdržanlivejší.

Kanadský Montreal, ktorý hostil letné olympijské hry v roku 1976, splatil dlhy za ich organizovanie až v roku 2006. Naopak Američania sa pri hrách v Los Angeles ukázali ako dobrí biznismeni a pragmatici. Stavili na veľký podiel súkromného financovania a pri hrách využili už existujúce štadióny a ďalšie infraštruktúry, čím výrazne znížili náklady. Výsledkom bolo hospodárenie v čiernych číslach.

Hry v Pekingu alebo Soči znamenali obrie investície až okolo 50 miliárd dolárov. V mnohých prípadoch je návratnosť týchto investícií sporná a nie všetky olympijské objekty sú efektívne využité.

Prečo by to v Rakúsku malo byť iné? Pretože to je Rakúsko! Na rozdiel od megalomanského poňatia hier v Číne alebo Rusku vsadia Rakúšania na to vrátiť zimné športy tam, kde sú doma. S primeraným rozpočtom stlačeným využitím existujúcej infraštruktúry, s rešpektom k životnému prostrediu a typickou srdečnosťou chcú športovcom aj divákom pripraviť nezabudnuteľné hry.

Premýšľate u nákupu nehnuteľnosti v Rakúsku alebo priamo v oblasti Schladmingu? Prečítajte si tiež článok Ako investovať do realít v Rakúskuozvite sa nám. Radi vám poradíme a so všetkým pomôžeme. Na nehnuteľnosti v zahraničí sa špecializujeme už od roku 2004 a sme najväčším predajcom zahraničných realít s pôsobnosťou v regióne strednej a východnej Európy.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: