Počet nepredaných nehnuteľností v Španielsku sa výrazne znížil

Španielsky realitný trh bol jedným z najviac postihnutých ekonomickou krízou a od roku 2009 bola krajina zaplavená veľkým množstvom nepredaných nehnuteľností. Rok 2014 však priniesol veľmi pozitívne zmeny a počet nepredaných nehnuteľností v Španielsku klesol o 40%.

Predpokladá sa, že sa situácia bude aj naďalej zlepšovať a v budúcom roku by malo byť na trhu k dispozícii približne 563 000 nehnuteľností, čo by bolo najmenej za posledných sedem rokov. Dá sa predpokladať, že s prihliadnutím k rýchlemu tempu výstavby nových projektov sa nadbytok nehnuteľností udrží až do roku 2017.

Rast je ťahaný predovšetkým zahraničným dopytom

Zmenu pomohol odštartovať obnovený záujem zahraničných investorov. Tí sa počas roka 2014 výrazne zamerali nielen na turisticky obľúbené destinácie pri pobreží, ale aj na centrá veľkých miest vo vnútrozemí a v priebehu jedného roka zdvihli počet predajov na trhu až o 31%. Zatiaľ čo pri celkovom pohľade na španielsky trh s nehnuteľnosťami predstavujú zahraniční klienti 30% z celkového počtu transakcií, v atraktívnych lokalitách toto číslo závratne rastie a napríklad v niektorých častiach Costa del Sol sa pohybuje až okolo 90%. Je teda zrejmé, že situácia v rôznych lokalitách je veľmi rozdielna.

Práve na Costa del Sol, v "zlatom trojuholníku", ktorý tvorí mesta Marbella, Benahavis a Estepona, je záujem zahraničných klientov najväčší a odhady naznačujú, že až tri štvrtiny z celkového počtu predajov boli uskutočnené vďaka zahraničným investorom.

Cudzinci nakupujú "za hotové", záujem majú o nové projekty

Postupná stabilizácia situácie a cien prilákala na trh aj medzinárodné inštitúcie a investorov, ktorí by sa mohli zamerať na realizáciu nových projektov v oblastiach, kde je vysoký dopyt po nových nehnuteľnostiach. Zahraničným investorom tiež veľmi uľahčilo cestu na španielsky trh nedostatočné financovanie zo strany španielskych bánk a až 70% transakcií bolo vykonané úplne bez hypotéky.

Čo sa týka domácich klientov, tí sa začínajú orientovať hlavne na nehnuteľnosti v hlavnom meste, dopyt v Madride sa tak postupne vracia k normálnym hodnotám a znižujú sa počty nepredaných nehnuteľností. Podľa odhadov špecialistov klesne ich počet do roku 2015 na iba 12 000, čo je najväčší pokles (80%) od roku 2009.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: