Nehnuteľnosti v Chamonix. Aký bol vývoj trhu v posledných rokoch?

Chamonix patrí k najvyhľadávanejším horským strediskám na starom kontinente. Neopakovateľné kúzlo Chamonix rozprestierajúce sa na úpätí Mont Blanc sem láka návštevníkov v zime aj lete.

Celosvetová hospodárska kríza zasiahla aj trh s nehnuteľnosťami vo Francúzsku. Prejavili sa jej dopady aj na trhu s nehnuteľnosťami v Chamonix? Najlepšie destinácie a všeobecne luxusné nehnuteľnosti bývajú väčšinou voči podobným vplyvom trhu odolnejšie. Platí to aj v prípade Chamonix?

Stručná odpoveď znie "áno". Ceny nehnuteľností tu zostávali stabilne vysoké a pohybujú sa v rozmedzí od 5 do 10 tisíc Eur za meter štvorcový. Rovnako tak majitelia nehnuteľností, ktorí ich ponúkajú k ďalšiemu prenájmu, nemajú problém obsadiť voľné priestory v priebehu celého roka. Z údajov Francúzskeho národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie vyplýva, že sme v prípade Chamonix nemohli na trhu s nehnuteľnosťami zaznamenať žiadny klesajúci trend.

Veľkú časť dopytu tvoria cudzinci

Vysoké ceny nehnuteľností a tiež kurzový vývoj nahrávajú tomu, že medzi majiteľmi nehnuteľností rastie podiel cudzincov. Vedľa francúzštiny tu tak stále častejšie môžeme počuť angličtinu alebo nemčinu, často so švajčiarskym akcentom. Cudzinci si v Chamonix kupujú domy a apartmány pre druhé bývanie, ktoré väčšinou po časť roka ponúkajú k ďalšiemu prenájmu.

Počas posledného štvrťstoročia tu ceny nehnuteľností vzrástli v podstate trojnásobne. Menší chalet sa dnes nechá kúpiť zhruba od 600 do 700 000 tisíc Euro. V prípade väčších chaletov a horských chát v top lokalitách v Chamonix a okolí je potrebné počítať aj s čiastkami v úrovni miliónov Eur.

Najväčší záujem je o 2 a 3 spálňové nehnuteľnosti. V roku 2006 bolo v Chamonix 3 311 chaletov a 9766 apartmánov. Pomer medzi chalety a apartmány bol približne 25 ku 75% z celkového počtu nehnuteľností. Do roku 2011 počet apartmánov vzrástol na 10 416. Približne tretina nehnuteľností je pritom využívaná ako hlavné bývanie, zvyšné slúži ako druhé domovy.

Vedľa nehnuteľností pre rekreáciu existuje domáci i zahraničný dopyt tiež po obchodných priestoroch, reštauráciách, penziónoch a pod. To len dokazuje, že Chamonix zostáva zaujímavým miestom pre investíciu.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: