Nehnuteľnosti na Jadrane sa aj tento rok tešia veľkému záujmu

Chorvátsko láka svojou cenovou dostupnosťou, polohou a tým, čo ponúka. Najviac lákajú samozrejme pláže, piesočnaté  i kamienkové, s priezračne čistou vodou. To ovplyvňuje aj nákup nehnuteľností v Chorvátsku, záujem sa sústredí logicky práve na prímorské oblasti - poloostrov Istria na severnom pobreží Chorvátska, ostrovy Hvar a Korčula, Zadar, Bibinje, Makarská riviéra alebo Dalmácia.

Práve v južnej časti Severodalmátskych ostrovov, vo vonkajšom páse medzi ostrovmi Dugi otok a Žirje, sa nachádza obľúbený cieľ turistov, súostrovie Kornati, skupina drobných ostrovov, ostrovčekov a útesov. Meno dostali podľa najväčšieho ostrova súostrovia Kornat (32,6 km2). Pozostáva z 147 ostrovov, ostrovčekov a útesov na ploche približne 300 km2, čo robí z Kornati najhustejšie  súostrovie  na Jadrane. Najmenšia skala meria len pár metrov.Tieto biele ostrovčeky vápencového pôvodu nemajú žiadne pramene ani vodné toky a kvôli nerovnomernému rozloženiu zrážok a teplôt v letnom období je tunajšia vegetácie veľmi riedka.

Národný park Kornati bol vyhlásený v r. 1980, radí sa do neho 89 ostrovov, ostrovčekov a útesov (na 223 km2), čo sú približne dve tretiny súostrovia Kornati. Parkom bolo územie vyhlásené predovšetkým kvôli svojim geomorfologickým charakteristikám a rozmanitosti morského života. Unikátny  je tým, že takmer skoro všetko sa tu deje bez zasahovania človeka.

Za vstup do národného parku je potrebné zaplatiť vstupné. Ak sa rozhodnete pre nejaké sprievodné aktivity, je potrebné ich zaplatiť zvlášť. Správa národného parku Kornati sídli v Murteri  na rovnomennom ostrove pri pobreží.

Súostrovie je kvôli svojim charakteristikám neobývané. Nachádza sa tu ale niekoľko osád, ktoré miestni  obývajú iba počas sezóny zberu úrody na niekoľko týždňov v roku. Zrejme poslednými stálymi obyvateľmi boli na Kornati Rimania, po ktorých tu zostala aj najstaršia zachovaná stavba - Tureta, ktorá bývala strážnou vežou.

Do 18. storočia tu tiež bolo niekoľko rybárskych osád a niektoré pôvodné stavby boli v súčasnosti  zmenené  na jednoduché  pohostinské zariadenia. More okolo Kornati patrí medzi najbohatšie rybárske  oblasti. V lete sem niektorí majitelia miestnej pôdy privážajú na pastvu ovce a bez dozoru ich  tu nechajú celé leto. Na niektorých ostrovoch sa pestujú olivovníky, figovníky, vínna réva, v niektorých prípadoch aj zelenina.

Súostrovie je rajom pre jachtárov, nachádzajú sa tu dve jachtárske základne, ACI Marina Piškera na ostrove Vela Panitula (priamo v národnom parku) a ACI Marina Žut. Pri Kornati sa nachádzajú aj potápačské lokality.

Chorvátsko patrí medzi najvyhľadávanejšie prázdninové letné destinácie. Chorvátsko je rozmanitá krajina a turisti môžu navštíviť aj rad zaujímavých prírodných pamiatok, či už sú to jaskyne, krasové územia, skalné mosty či vodopády. V Chorvátsku sa nachádzajú  aj pamiatky UNESCO, za zmienku určite stojí Dubrovník, Plitvické jazerá alebo Hvar.

Z týchto dôvodov rastie medzi našimi občanmi záujem o nákup nehnuteľností, ktorý je trochu špecifický. Predávané nehnuteľnosti sú nezriedka postavené na čierno alebo im chýba potrebná dokumentácia. Aj z tohto dôvodu sa pri nákupe nehnuteľností v Chorvátsku neodporúča vykonávať nákup na vlastnú päsť alebo prostredníctvom neznámych miestnych realitných agentov. Ak chcete predísť možným problémom, využite pri nákupe nehnuteľnosti v Chorvátsku služieb našej spoločnosti, ktorá sa postará o preverenie nehnuteľnosti a kompletný právny servis. Ceny v posledných rokoch výrazne vzrástli, ceny menších apartmánov začínajú zhruba na 70 tisícoch eur.

Zaujali vás informácie o nákupe nehnuteľností v Chorvátsku? Vyberte si svoju nehnuteľnosť v Chorvátsku. Ak sa zaujímate o nehnuteľnosti pri mori aj v ďalších krajinách, pozrite si  informácie o možnostiach nákupu nehnuteľností v iných krajinách:

Pre bližšie informácie navštívte www.rellox.sk alebo kontaktujte zástupcu spoločnosti Rellox.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: