Investície do nehnuteľností v Berlíne? Jedna z najbezpečnejších lokalít v Európe

Nemecko, a predovšetkým Berlín, sa u investorov teší stále väčšej obľube. V súčasnej nestabilnej Európe sa javí ako jedna z bezpečných lokalít. A zďaleka sa to netýka len silných investorov, o kúpe nehnuteľnosti v Nemecku majú vo vyššej miere záujem aj drobní a individuálni investori.

Tí sa k nehnuteľnostiam obracajú najmä kvôli nízkym výnosom z iných aktivít, klesajú napríklad zisky zo sporiacich účtov. Ako bezpečnú a výnosnú vnímajú kúpu nehnuteľnosti aj bežní, a inokedy veľmi opatrní, Nemci.

Zatiaľ čo v celom Nemecku má vlastný dom alebo byt 40% ľudí, v Berlíne je to len 14%. Jedným z dôvodov, prečo sa k osobnému vlastníctvu prikláňa v Berlíne viac ľudí, je ten, že v krajine sa po desiatich rokoch vlastníctva pri predaji neplatí daň zo zisku. Ďalším faktorom pre kúpu sú aj možnosti výhodného prenájmu nehnuteľnosti a nízke úroky hypoték.

Záujem o Berlín v posledných niekoľkých rokoch výrazne rastie. Mestu sa darí, prichádza sem rad cudzincov, na začiatku 90. rokov sa sem späť presťahovala spolková vláda. V roku 2014 by malo dôjsť k otvoreniu nového medzinárodného letiska, čo zahraničný záujem zrejme ešte viac prehĺbi. Nemecko navyše zostáva ťahúňom európskej ekonomiky.

Rastú priemerné platy v meste. A aj keď sa stavia vo väčšej miere než v minulosti, kapacity pre bývanie nie sú dostačujúce. Do mesta prichádza čoraz viac ľudí, Nemcov aj cudzincov, a demografia sa mení. Citeľne rastú ceny nehnuteľností aj nájmov. Stále ale nedosahujú výšku, aká je v ostatných veľkých nemeckých mestách, akými sú Mníchov, Hamburg alebo Stuttgart. Historicky sa tunajšie ceny držali na veľmi nízkej úrovni.

A to platí vlastne aj naďalej. Ak porovnáme ceny nehnuteľností v iných európskych metropolách, kúpa v Berlíne je o poznanie výhodnejšia. Navyše tým, že Nemecko v minulosti nezaznamenalo žiadny boom na trhu s nehnuteľnosťami, je celá krajina, a hlavné mesto zvlášť, považovaná za bezpečnú lokalitu pre investície.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: