Cudzinci vlastnia približne 70 tisíc realít v Chorvátsku

Ceny realít v Chorvátsku posledné tri roky klesajú. Ukazuje to index cien realít. To ale nie je jediný ukazovateľ o stave trhu.

V novembri 2011 poklesol počet vydaných stavebných povolení o 2,8 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom. A ako odhadujú realitní makléri, pokles cien zrejme ešte nekončí. Podľa odhadov bude nasledovať v priebehu tohto roka prepad o ďalších desať percent. Na vine je stagnujúca ekonomika Chorvátska a celková finančná situácia v eurozóne.

Trh s realitami v Chorvátsku na tom nie je vôbec ružovo. Ceny domov naďalej klesajú, počet novo stavaných realít klesá. V hlavnom meste, Záhrebe, boli v januári 2012 ceny bytov o 0,3 percenta nižšie v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, v porovnaní s januárom 2011 už ale pokles predstavoval 4,8 percenta. Cena za meter štvorcový klesla až na 1 738 eur.

Zahraničných investorov ale zaujímajú predovšetkým reality na Jadrane. Podľa informácií publikovaných na serveri Global Property Guide približne 70 tisíc realít v Chorvátsku v súčasnej dobe vlastnia cudzinci.

Pre nich sú najlákavejšie najmä reality na pobreží. K najobľúbenejším patrí Dalmácia, Zadar, Bibinje, Makarská riviéra, polostrov Istria na severnom pobreží Chorvátska alebo ostrovy Hvar a Korčula. Pri nákupe realít je ale treba obozretnosti. Predávané reality sú nezriedka postavené na čierno alebo im chýba potrebná dokumentácia. Aj z tohto dôvodu sa pri nákupe realít v Chorvátsku neodporúča vykonávať nákup na vlastnú päsť alebo prostredníctvom neznámych miestnych realitných agentov.

Na pobreží Jadranského mora, najpopulárnejšia turistická destinácia, ceny tiež klesli, až na 1 787 za meter štvorcový v januári 2012. To je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pokles 1,7 percenta, v porovnaní s januárom 2011 dokonca 4,1 percenta. Najdrahšie byty sa teraz nachádzajú v regióne Dubrovnik-Neretva (3 424 eur za meter štvorcový), nasledovaným regiónom Split Dalmacia (2 525 eur za meter štvorcový).

» Reality v Chorvátsku na predaj.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: