Chorvátsko: more, pláže i mariny na výbornú

Modrá vlajka, medzinárodné ocenenie udeľované za vysoký štandard ochrany prírody, čistotu mora a pláží, vybavenie, zázemie a bezpečnostné podmienky na plážach a v marinách, tento rok zavlaje v Chorvátsku nad 99 plážami a v 19 marinách.

Modré vlajky udeľuje od r. 1987 Nadácia pre environmentálne vzdelávanie pri Rade Európy. Pre získanie prestížneho ocenenia musí pláž alebo marina spĺňať náročné kritériá, ktorých naplnenie každoročne hodnotí nezávislá komisia.

Z celkom 33 kritérií zahŕňajúcich kvalitu morskej vody, vybavenie a čistotu pláží, poskytované služby alebo starostlivosť o životné prostredie, musí byť 30 povinne splnené. Modrá vlajka tak môže byť dobrým vodítkom pri výbere pláže. Využiť ale môžete aj niekoľko tipov na chorvátske pláže, ktoré sme publikovali pred nedávnom.

Mapka s prehľadom pláží s Modrou vlajkou


Mapka s prehľadom marin s Modrou vlajkou


Kvalita vody v Chorvátsku

Podmienkou k udeleniu Modrej vlajky je aj povinnosť prevádzkovateľov pláží sledovať kvalitu vody vrátane obsahu baktérií, organického aj anorganického znečistenia. Nie každý sa ale chce kúpať na oficiálnych plážach s kompletným zázemím. Pre bežných turistov i majiteľa nehnuteľností v Chorvátsku je dôležitá kvalita vody na tej "ich" pláži.

Monitorovanie kvality vody sa v Chorvátsku vykonáva na 923 plážach (odberných bodoch). Sieť sledovania je tak hustá, že je možné si urobiť predstavu o kvalite vody v mieste vášho pobytu v podstate kdekoľvek na chorvátskom pobreží. Meranie sa vykonáva každých 15 dní a na základe zistených parametrov čistoty vody sa výsledky delia do štyroch kvalitatívnych kategórií: výborná (modrá farba), dobrá (zelená), vyhovujúca (žltá) a nevyhovujúca (červená).Dobrou správou je, že kvalita vody patrí v Chorvátsku dlhodobo medzi najlepšie v Európe. Koľko pláží naplnilo kritériá jednotlivých kategórií podľa najaktuálnejších výsledkov meraní, sa môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Aktuálne meranie kvality vody v Chorvátsku

Celkový počet vykonaných meraní: 953
výborná dobrá vyhovujúca nevyhovujúca
936 13 4 0
98.22 %  1.36 %   0.42 %    0 %

 

Aktuálne dáta z meraní môžete priebežne sledovať na webe chorvátskeho Ministerstva ochrany životného prostredia a prírody.

Čisté more, krásna príroda, historické pamiatky, rastúca kvalita služieb, skvelé zázemie pre jachting aj povesť bezpečnej krajiny prináša Chorvátsku stále väčšiu popularitu. Stabilne rastú počty turistov, medzi ktorými je čím ďalej viac známych osobností z celého sveta, záujem medzi cudzincami je aj o kúpu nehnuteľností na pobreží Jadranu. Niet preto divu, že z prímorských destinácií patrí Chorvátsko medzi Slovákmi k najžiadanejším.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: