Ceny nehnuteľností v Miami pomaly rastú

Zo štatistík miamskej Asociácie realitných maklérov vyplýva, že počet predajov rodinných domov v Miami-Dade County, čo je okres na Floride, v ktorom leží aj mesto Miami, v septembri 2015 medziročne vzrástol o 2,9 %.

Počet predajov existujúcich bytov, ktorým konkuruje nová výstavba, klesol o 8,3 %. Pokiaľ zrátame predaje už existujúcich domov i bytov, vyjde nám medziročný pokles o 3,2 % z vlaňajších 2 591 na tohtoročných 2 507 transakcií.

Nielen že sa predáva viac domov, ponúkané nehnuteľnosti sa predávajú oveľa rýchlejšie než predtým - doba, po ktorú je nehnuteľnosť ponúkaná na trhu, je teraz oveľa kratšia. K tomuto nárastu prispievajú najmä veľmi nízke úrokové sadzby hypoték. Nižší záujem o už existujúce byty je spôsobený väčším záujmom o byty novo postavené a tiež tým, že na veľké množstvo existujúcich bytov na juhu Floridy si nemožno vziať hypotéku. Miamská Asociácia realitných maklérov však usiluje o to, aby sa táto situácia zmenila.

Medián predajných cien rodinných domov sa medziročne zvýšil o 14 % na 285 000 $, v prípade bytov sa zvýšil o 2,8 % na terajších 200 500 $ a ceny sústavne rastú už 51 z posledných 52 mesiacov. Napriek rastu mediánu je kúpa nehnuteľnosti v Miami ešte stále veľmi výhodná. V porovnaní s rovnako veľkým bytom v Londýne, Hong Kongu alebo New Yorku vás byty v Miami podľa americkej Národnej asociácie realitných maklérov vyjdú najmenej päťkrát lacnejšie.

Počet aktívnych ponúk všetkých nehnuteľností v Miami vzrástol medziročne o 2 % z 17 480 na 17 837. Počet ponúk rodinných domov pritom klesá, počet ponúkaných bytov rastie. Dobrou správou je pokles počtu nútených predajov v Miami aj v celých USA.

A ako vyzerá situácia na trhu s nehnuteľnosťami na celej Floride a v USA?

Na Floride vzrástol v septembri počet predajov už existujúcich rodinných domov medziročne o 13,4%, predané ich bolo 23 574. Predaje bytov vzrástli o 8,4%, konkrétne prebehlo 9 348 transakcií. V celých USA sa predalo o 8,8 % viac nehnuteľností ako vlani. Celonárodný medián cien už existujúcich nehnuteľností všetkých typov predstavoval v septembri tohto roka 221 900 $, čo je o 6,1 % viac ako vlani. Ceny tak rastú už 43 mesiacov v rade. V celých USA je na predaj ponúkané celkom 2,21 miliónov nehnuteľností, čo je o 3,1 % menej ako vlani.

V septembri tohto roku v Miami pri kúpe nehnuteľnosti prebehlo 48,7 % platieb v hotovosti, zatiaľ čo v celých USA to bolo len 24 %. Príčinou tak veľkého rozdielu je to, že južná Florida láka veľké množstvo najrôznejších zahraničných kupujúcich, ktorí väčšinou platia práve v hotovosti. Týka sa to predovšetkým bytov - v hotovosti v septembri prebehlo 62,4 % transakcií, zatiaľ čo v prípade rodinných domov to bolo len 33,8 %.

» Ponuka nehnuteľností na Floride

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: